Logo til Spies
Se dine gemte hoteller

Ballroom Fitness™ – Danseuge for seniorpar

Hvornår: 29/10 - 5/11 2025

Pris fra: 11.595,- pr. person

Afrejse fra: København og Billund

Byd din partner og livet op til dans!

Vi præsenterer en ny og spændende danserejse, designet specielt til seniorer, der ønsker at fylde deres hverdag med glæde, bevægelse og nærvær.

Gennem Ballroom Fitness™ danser vi de klassiske standard- og latinamerikanske danse, hvor energien stiger, balancen forbedres, og både krop og sind stimuleres.

Oplev, hvordan dansens magi bringer smilene frem, styrker samværet og skaber livsglæde – trin for trin. Kom og dans jer glade sammen!

Tilmeld dig rejsen her

Praktisk information

Hvad indgår i rejsens pris?

Flere praktiske informationer om rejsen

Program på rejsen

Dette nye koncept er inspireret af vores populære Parkinson-danseuger – men nu med fokus på dig og din partner uden Parkinson. En rejse fyldt med fællesskab, musikalsk glæde og minder, der varer længe efter.

I løbet af ugen vil vi danse tre timer dagligt og give jer en hel fridag til at udforske øen, slappe af ved poolen eller nyde strandlivet. Vores mål er danseglæde frem for avancerede koreografier, så alle kan deltage – uanset tidligere danseerfaring.

Mens vi danser, styrker vi balance, muskelkraft, koordination og kognitive evner – alt sammen til skøn musik og med smil på læben.
Gran Canaria i oktober byder på behageligt klima, og hvad er bedre end at kombinere ferie med en passion for dans? Inviter din partner og livet op til dans – I vil ikke fortryde det!

Tilmeld jer nu, og glæd jer til en uge, der får både fødderne og humøret til at danse.

Din instruktør

Elisabeth Dalsgaard

Kvinden bag Swingtime. Hun er uddannet i idræt fra Københavns Universitet og har mere end 30 års undervisningserfaring. Elisabeth har udviklet Ballroom Fitness™, som p.t. breder sig i hele Europa, og Elisabeth underviser selv til events og på kurser i hele verden.
Elisabeth assisteres af hendes dygtige team af hjælpe instruktører på alle danserejserne.

Læs mere om Elisabeth Dalsgaard her
Elisabeth Dalsgaard

Her skal du bo

Sunprime Atlantic View

Velkommen til en fredelig oase midt i Playa del Inglés. Sunprime Atlantic View et voksenhotel med en aldersgrænse på 16 år. Her kan du slappe af ved en af de tre pools på det store poolområde eller i hotellets lounge, hvor der altid er god plads. I hotellets restaurant serveres lækker mad og gode vine. På Sunprime Atlantic View har du alle muligheder for at forkæle dig selv lidt ekstra i vores spaafdeling, hvor der tilbydes velgørende behandlinger for hele kroppen. Vores hud- og spaterapeuter er lokale, og du kan bestille flere forskellige spapakker hjemmefra. 

Læs mere om hotellet her

Praktisk information

Prisen er fra 11.595,- pr. person i delt dobbeltværelse

Valgfrie tillæg

  • Mad på flyet: fra 238,-
  • Morgenmad: 555,-
  • Halvpension med drikkevarer til maden: 1.490,- (vil du deltage i fælles spisning, anbefaler vi, at du tilkøber halvpension)
  • All Inclusive: 2.775,-

Se andre værelsestyper, når du tilmelder dig rejsen

Vær opmærksom på

  • Rejsen gennemføres ved 20 deltagere
  • Der er max. 40 deltagere på rejsen
  • Ingen forkunskaber kræves
  • Der er ikke træningsprogram på ankomst- og hjemrejsedagen
Sunclass Airlines

Om flyrejsen

Vi flyver med vores eget flyselskab Sunclass Airlines.

Afrejse fra København kl. 07.30, ankomst på Gran Canaria kl. 12.00
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.20, ankomst i København kl. 19.30

Afrejse fra Billund kl. 07.35, ankomst på Gran Canaria kl. 11.50
Hjemrejse fra Gran Canaria kl. 13.10, ankomst i Billund kl. 19.00

Vi tager forbehold for flytidsændringer.

Spørgsmål og yderligere information

Spies Sport

Tlf.: 7070 1051 (mandag-fredag kl. 10-12)

sport@spies.dk

Bestil rejsen her