Logo til Spies
Se dine gemte hoteller
Yoga og vandring på Madeira

Yoga og vandrerejse på Maderia med Kira Løve

Hvornår: 20/10 - 27/10 2025

Pris fra: 9.995,- pr. person med morgenmad

Afrejse fra: København

Rejs med Kira Løve på en uges yoga- og vandrerejse til smukke Madeira.

Denne rejse giver dig mulighed for at kombinere yoga, vandring, skønne naturoplevelser, spaforkælelse, afslapning og hyggeligt samvær i én pakke - uanset om du rejser alene eller sammen med andre.

Bestil rejsen her

Praktisk information

Hvad indgår i rejsens pris?

Program på rejsen

Yoga og Vandring med Kira Løve

Yogatimerne om morgenen tager udgangspunkt i blid hatha yoga og hatha yoga og er blidt styrkende. Du vil få trænet balancen og blive strakt godt igennem. Yogatimerne om eftermiddagen er baseret på yin yoga, hvor der vil være fokus på at smidiggøre kroppen og få mere ro på sindet. På alle yogaklasser vil der være guidning for åndedrættet, og på nogle af yogaklasserne vil der være åndedrætsøvelser. Alle yogatimer afsluttes med en opladende afspænding.

Yogaundervisningen vil enten foregå udendørs på en stor, skøn klinkebelagt terrasse eller indendørs i en stor, lys sal (The Winter Garden), som om sommeren anvendes til bryllupsfester. Fra begge steder er der udsigt til en del af den 30.000 kvm store botaniske have, vi bor i. Vi drager denne uge fordel af, at vi er på sommertid frem til afslutningen på yogaugen.

I løbet af ugen kan du tage på udflugter, herunder flere vandreture, med yogagruppen. Du vælger selv, hvor meget og hvad du har lyst til at deltage i – det er din ferie. På udflugterne vil du få mulighed for at opleve smukke naturområder med varierende landskaber. Kira, din yogalærer og rejseleder, vil fortælle om øen, øens historie, lokalforhold, planter mv., så du udover at opleve yoga og smuk natur på rejsen også får et indblik i Madeiras historie og kultur.

Madeira er med sit milde klima, sit varierede landskab og de mange vandreruter et sandt paradis for vandrere. I løbet af ugen har du mulighed for at vandre i bjerge, i eukalyptusskov og langs de lokale beboeres baghaver samt besøge nogle hyggelige byer på øen. For eksempel kan du midt på ugen besøge Funchal, øens største by. Der bliver mulighed for at smage nogle af de lokale specialiteter i løbet af ugen, og har du lyst, kan du tage med til Madeira vinsmagning.

Din instruktør

Annika Johansson

Kira Løve

Kira har praktiseret yoga i 25 år og har undervist de sidste 18 år. Kiras faglige baggrund inkluderer mere end 2.000 timers yogauddannelse og over 10.000 timers undervisningserfaring. Hun har den højeste certificering indenfor Yoga Alliance – det amerikanske yogaforbund. Kira deler gerne ud af sin viden og har bl.a. uddannet mere end 100 danske yogalærere. Kira besidder en omfattende viden om yoga, så du som deltager kan føle dig tryg under undervisningen. Hun er kendt for sin erfaring, grundige guidninger og blide stemme. Du kan møde Kira på yogarejser, til yogaworkshops og til online yogaundervisning. Kira har arrangeret yogarejser i godt samarbejde med Spies Rejser siden 2012.

Læs mere om Kira her

Her skal du bo

Quinta Splendida Wellness & Botanical Garden
Quinta Splendida Wellness & Botanical Garden er beliggende på den sydlige og solrige del af Madeira i byen Caniço, øst for Funchal. Du bor midt i en 30.000 kvm storslået botanisk have. Hotellet har både en udendørs- og indendørs pool. Får du lyst til noget ekstra selvforkælelse i løbet af ugen, kan du booke en behandling i hotellets spa-afdeling hos en af de dygtige massører/kropsbehandlere.

Praktisk information

Prisen er fra 9.995,- pr. person i delt dobbeltværelse

Valgfrie tillæg

  • Bo alene i værelset: 12.495,-

Vejr og pålædning

Du kan forvente en temperatur på ca. 20 grader om dagen og 16 grader om natten. Tag en langærmet trøje eller lille jakke med til om aftenen, hvis du vil sidde under åben himmel. Hvis du vil med på vandreturen til Pico Ruivo, så tag lunt tøj med – det vil være køligt om morgenen i bjergene, men det bliver lunt op ad dagen. Vandresko/vandrestøvler er en god idé. Dog kan godt fodtøj være nok til Maroços vandreturen (den første af vandreturene). Det kan dog ikke udelukkes, at der kan være passager på ruten, der er lidt mudrede.

Vær opmærksom på

  • Vi foreslår, at du ikke tilkøber halvpension, da du kan købe dag for dag i hotellets restaurant, og da der i programmet er lagt op til, at vi går ud og spiser to aftener i løbet af ugen.
  • Medbring egen yogamåtte og et tæppe til afspændingen.
  • Max. 20 deltagere på holdet
  • Rejsen gennemføres ved min. 15 deltagere
  • Alle niveauer af yogaudøvere er velkomne

Skatter og afgifter

Myndighederne på Madeira opkræver en turistkat på 2 EUR pr. person/nat. Skatten betales direkte til hotellet.

Sunclass Airlines

Om flyrejsen

Vi flyver direkte med vores eget flyselskab Sunclass Airlines.

Afrejse fra København kl. 08.10, ankomst på Madeira kl. 12.10.

Hjemrejse fra Madeira kl. 13.30, ankomst i København kl. 19.05.

Vi tager forbehold for flytidsændringer. Se de aktuelle tider på din rejse i Spies' app eller på Min Side.

Spørgsmål og yderligere information

Spies Sport

Tlf.: 7070 1051 (mandag-fredag kl. 10-12)

sport@spies.dk

Bestil rejsen her