Family Selection-hotellet Bali Dynasty Resort er et populært og stort familiehotel i Kuta Beach på Bali. Her er noget for hele familien, og hotellet tilbyder en række faciliteter for både store og små feriegæster. Bali Dynasty Resort har en fremragende beliggenhed i centrum af Tuban, tæt på både strand og...
Gratis wi-fi i værelset/lejligheden
Motionsrum
Spaafdeling
Miljøcertificeret
Hotelfakta
Pool
Ja
Restaurant
Ja
Bar
Ja
Elevator
Ja
Aircondition i alle værelser/lejligheder
Ja
Nærmeste centrum
100 m
Nærmeste strand/badested
50 m
Vandrutsjebane
Ja
Om hotellet
Family Selection-hotellet Bali Dynasty Resort er et populært og stort familiehotel i Kuta Beach på Bali. Her er noget for hele familien, og hotellet tilbyder
en række faciliteter for både store og små feriegæster. Bali Dynasty Resort har en fremragende beliggenhed i centrum af Tuban, tæt på både strand og underholdning.
På Bali Dynasty Resort
finder du et stort poolområde med parasoller og liggestole. Børn, der ikke kan få nok af at bade, vil elske børnepoolen med både vandrutsjebane og legeplads. Desuden kan børnene have det sjovt og møde nye venner i den internationale børneklub. De voksne kan slappe af i hotellets spaafdeling, hvor der tilbydes forskellige behandlinger. Hvis du ønsker at få pulsen op, kan du træne i hotellets fitnesscenter.
Hotellet, som består af flere bygninger, har en smuk tropisk have og hyggelige værelser. På Bali Dynasty Resort finder du også flere restauranter, der serverer lokale og internationale retter. Hotellet har også flere barer, herunder en swim-up bar. Flere aftener om ugen byder hotellet på underholdning med levende musik og dans.
I hotellets omgivelser finder du restauranter, barer og souvenirbutikker. Kuta Beachs centrale områder ligger kun en kort taxitur væk, og her finder man et stort udvalg af underholdningstilbud.
Øvrig information
Hotellet kræver kopi af kreditkort som depositum ved check-in (et beløb på 30-100 USD pr. ophold skal være tilgængeligt under hele opholdet). Samme beløb deponeres kontant (USD), hvis man ikke har et kreditkort.
Bygget: 1991 Renoveret: 2015 Etager: 3 Værelser/lejligheder: 312 Elevator Reception
Internet
Wi-fi i receptionen indgår Wi-fi på værelset indgår
Vores service på rejsemålet
Spies har ikke personale på Bali, men du kan ringe til os døgnet rundt, hvis du har brug for hjælp.
Vigtigt at vide
For at din ferie skal blive så vellykket som muligt, er det vigtigt, at du læser informationen på siden Vigtigt at vide. Her har vi samlet en masse generel information for at give dig de rigtige forventninger til din rejse.
Den officielle klassificering mangler
Sådan bor du
Rummelige og komfortable værelser.
Hotellet kan ikke bestilles med afrejse den 31. december (nytårsaften).
Er I tre eller fire personer, der bestiller et værelse eller en lejlighed, vil det som regel betyde, at I kommer til at dele værelsets eksisterende seng eller senge (enten to små grandlit-dobbeltsenge, en eller to queensize-dobbeltsenge eller en stor kingsize-dobbeltseng) samt have fælles madras og sengetøj. På nogle hoteller kan det være muligt at få indsat en ekstra seng på værelset – dette bestilles og betales i så fald direkte til hotellet under opholdet.
Rengøring indebærer, at der bliver fejet, redt senge, tømt skraldespand og tørret af på badeværelset. Håndklæder skiftes normalt 1-3 gange/uge og sengetøj mere sjældent.
Dobbeltværelse deluxe mod haven
Hyggelige værelser mod hotellets have. På hotellets balkon er der plads til samvær.
Til 1-3 personer
Størrelse (m²): 32
Mod haven
Ekstra opredning i sammenklappelig seng eller i eksisterende seng
Dobbeltværelse deluxe mod poolområdet
Hyggelige værelser med udsigt over hotellets poolområde. På balkonen er der plads til samvær.
Til 1-3 personer
Størrelse (m²): 32
Mod poolområdet
Ekstra opredning i sammenklappelig seng eller i eksisterende seng
Familieværelse studio
Flotte værelser til flere rejsende. Fra balkonen har du udsigt mod hotellets grønne omgivelser.
Til 2-5 personer, heraf 1 barn
Størrelse (m²): 40
Mod omgivelserne
Ekstra opredning i køjeseng og i sammenklappelig seng
I alle værelser/lejligheder:
Aircondition (centralstyret)
Balkon
Enkeltsenge i visse værelser
Stor dobbeltseng (kingsize) i visse værelser
Barneseng (begrænset antal)
Tv med lokale kanaler
Roomservice
Safetyboks
Minibar mod betaling
Hårtørrer
Bruser eller badekar med bruser
Rengøring pr. uge: 7
Mad og drikke
Swim up-bar kl. 10-22
Bar kl. 7-20
Irsk pub kl. 10-sent
To lounger
Buffetrestaurant med internationale retter til morgenmad, frokost og aftensmad (forskellige temaaftener)
A la carte-restaurant med indiske retter kl. 11-22
A la carte-restaurant med kinesiske retter til frokost kl. 11.30-14.30 og aftensmad kl. 18-22
Cafeteria
Måltider på hotellet:
Morgenmad kan tilkøbes
De aktuelle åbningstider for restauranter og barer meddeles ved ankomsten. Tilbydes måltidspakker, kan indhold og tidspunkter ændres uden varsel.
Pool og strand
Pool 375 m2
Børnepool 25 m2
Vandrutsjebane
Liggestole ved poolen
Parasoller ved poolen
Kuta Beach er den mest populære og livlige strand på Bali. Den fine sandstrand er 50-100 meter bred, og her er der plads til alle, der vil sole sig, bade, surfe eller bare slå sig ned og nyde atmosfæren.
Kuta Beach bliver på den nordlige del til den lidt mere rolige Legian Beach. Her er der ikke så meget fart på, men du har stadig shopping, restauranter og natteliv inden for rækkevidde.
Fra maj til oktober er bølgerne som regel lidt højere end resten af året. Der er stor forskel på høj- og lavvande, hvilket betyder, at vandet kan være grumset. I regntiden fra december til marts skylles der til tider affald op på strandene, men de bliver renset hver dag.
Træning og aktiviteter
Motionsrum
Spaafdeling
Spabehandlinger mod betaling
Underholdning
Diskotek
Børn og unge
International børneklub med engelsktalende personale
Legeplads
Legerum
Beliggenhed og transfer
Strand- og ferieområde med lokaltrafik.
Nærmeste centrum: 100 m Tuban
Hovedcentrum: 300 m Tuban
Nærmeste strand/badested: 50 m Kuta
Lufthavn: 2 km Denpasar
Jalan Kartika, P.O. Box 2047 Tuban 80361, South Kuta, Bali
+62 361 752403
Transfer til rejsemålet
Du kommer nemmest fra lufthavnen til hotellet ved at bestille privat transfer i forvejen. Du kan enten bestille transfer online i forbindelse med rejsen eller ved at ringe til os. Det vil fremgå af din billet, hvor og hvordan chaufføren møder dig. Læs mere om transfer på rejser med rutefly.
Køretiden fra Denpasar Lufthavn til Kuta Beach er ca. 15 minutter (3-8 km).